Populārākās finanšu kļūdas 2019-02-22

Materiālā dzīves stabilitāte mūsdienās ir nepieciešama ikvienam cilvēkam, taču ne katrs var ar to lepoties. Neskatoties uz to, ka mēneša ienākumu apmērs varbūt reizēm ir pietiekams (pelnām stipri virs minimālās algas), mēs nespējam sagaidīt nākamo algas dienu. Kāpēc tas tā notiek? Tās patiesībā ir nepareizas finanšu rīcības un kļūdu sekas. Kas ir šī nepareizā finanšu rīcība? Kā ar to tikt galā?

Nevajadzīgo pirkumu iegāde

Visbiežāk, saņemot algu, parasti mēs dodamies uz tuvāku vai tālāku veikalu un tad atļaujamies pirkt teju vai visu, ko vien mūsu sirds kāro. Protams, kā apgalvo psihologi, šāda parādība pat ir vēlama, jo tādā veidā var samazināt stresa līmeni organismā, kas kaitē cilvēka labsajūtai un veselībai, taču visam ir savas robežas. Vislabāk ir doties uz veikalu ar iepirkumu sarakstu - mājās iepriekš apdomā, kas būs nepieciešams, un tad dodies uz veikalu, jo tikai tā var izvairīties no nepārdomātu pirkumu veikšanas.

Ja dodies uz apģērbu veikalu, mēģini saprast, kas Tev ir vajadzīgs vairāk. Protams, šāda izvēle nav viegla, jo gribas taču visu, bet vai tad dzīvot vispār ir viegli?

Ietaupījumu/uzkrājumu trūkums

Ikviens finanšu konsultants noteikti apgalvos, ka ietaupījumu veidošana ir neapšaubāmi vēlama visiem, kas ik mēnesi gūst jebkādus ienākumus. Pilnībā pietiks, ja katru mēnesi "noliksi malā" vismaz 5-10%. Ļoti vienkārši: ienākumi 500 EUR mēnesī, tad uzkrājumi: 25-50 EUR mēnesī; gada laikā tie jau sasniegs 300-600 EUR apmēru. Kā liecina dažādi pētījumi, vieglāk ir veidot uzkrājumus kādam vienam konkrētam mērķim, piemēram, velosipēda iegādei. Naudu būs daudz vieglāk sakrāt, pašam nemanot.

Veidot ietaupījumus "grūtiem laikiem" arī nav slikts variants, taču, kā rāda negatīvā pieredze, tas nemēdz būt tik efektīvs, jo naudas krāšanai nav konkrēta mērķa.

Kredītu ļaunprātīga izmantošana un maksājumu neveikšana

Aizņemšanās ir viens no populārākajiem naudas iegūšanas veidiem mūsdienās, kad vēlamies iegādāties kādu preci/pakalpojumu, bet mums pietrūkst naudas. Cilvēka dzīvē pastāv arī neparedzēti apstākļi, kas prasa steidzamus risinājumus - kredītu. Un, kā liecina statistika, jo lielāks parāds, jo grūtāk to atrisināt - ir jāveic neskaitāmi maksājumi neskaitāmām kredītiestādēm, un nākas dzīvot ar sajūtu, ka nekad no šī kredītu sloga nebūs iespējams izkļūt, tāpēc, pirms aizņemies, nezaudē savu galvu un pienācīgi novērtē savas atmaksas iespējas!

Pirms paraksti kredīta līgumu, iepazīsties ar tā noteikumiem! Noskaidro, kas notiks maksājumu kavēšanas gadījumā, jo nekad iepriekš nevaram zināt, kāda finansiālā situācija mums būs pēc pāris mēnešiem.

Apdrošināšanas neveikšana

Mūsdienās ir iespējams apdrošināt gandrīz visu: dzīvību, veselību, mājdzīvniekus, auto, dzīvokli, privātmāju, ceļojumus, uzņēmumu… Ir diezgan muļķīgi šo iespēju ignorēt. Iedomājies: Tu dodies ceļojumā ar domu, ka beidzot varēsi neuztraukties par saspringto ikdienu, nokļūsti savā galamērķī un saproti, ka Tava bagāža ir nozaudēta vai tā dažādu apstākļu dēļ atrodas otrā pasaules malā. Ja būsi iegādājies ceļojumu apdrošināšanu, apdrošinātājs sagādās Tev nepieciešamo apdrošināšanas atlīdzību, un varēsi izbaudīt ceļojumu bez stresa, taču, ja tās Tev nebūs, savu somas saturu varēsi iegādāties no jauna pats no savas kabatas. Vai tas ir to vērts? Izdevīgāk taču tomēr ir iegādāties apdrošināšanas polisi, jo Tu nekad nevari zināt, kurā brīdī var notikt kas neparedzams.

Jāteic, ka arī maksa par apdrošināšanas pakalpojumiem ir noteikta tādā apmērā, lai arī cilvēks ar salīdzinoši zemiem ienākumiem to varētu iegādāties.